Witaj Gościu! Jeżeli widzisz ten dymek to znaczy że nie jesteś zarejestrowany/zalogowany. Kliknij by się zarejestrować . Rejestracja zajmie chwilę :)
[Windows XP] Instalacja systemu
Wprowadź pełną nazwę lub fragment szukanego filmu, muzyki lub inne
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Wątek: [Windows XP] Instalacja systemu

 1. #1
  Super VIP
  Awatar Yukos

  Status
  Offline
  Dołączył
  May 2009
  Posty
  596
  Czas Online
  2 d 11 h 12 m

  [Windows XP] Instalacja systemu

  Instalacja Windows XP - Windows XP
  1. Instalacja Windows XP - przygotowanie do instalacji - konfiguracja Biosu.

  Być może wiesz już o tym, że jedną z pierwszych czynności jakie wykonuje komputer podczas startu jest proces bootowania. Mówiąc prościej, komputer robi co może, by znaleźć system operacyjny (konkretniej rzecz biorąc szuka nośnika, na którym znajduje się tzw. sektor startowy). W tym celu przeszukuje urządzenia do niego podłączone, takie jak dysk twardy, stacja CD lub DVD, dyskietka, zewnętrzna pamięć flash (np. pendrive) lub sieć( jeżeli komputer jest częścią jakiejś sieci lokalnej).

  Kolejność takiego wyszukiwania zależna jest od ustawień Biosu (Bios to takie miejsce w komputerze, gdzie przechowywane są najważniejsze informacje konfiguracyjne. Jest zasilany bateryjką. Dlatego właśnie ustawienia zostają zachowane nawet po odłączeniu komputera z prądu).

  Jeżeli system operacyjny zostanie znaleziony, to nastąpi jego uruchomienie. W przeciwnym wypadku na ekranie zostanie wyświetlony napis Disk BOOT failure. Opisywana tutaj instalacja XP odbywa się z płyty CD. W związku z tym, pierwszy krok instalacji polega na zmianie ustawień Biosu, w taki sposób, by komputer zaczynał poszukiwania od napędu CD.
  Jak wejść do Biosu?

  Odpowiedź jest zależna od płyty głównej danego komputera (płyta główna to ta największa płyta w komputerze, która posiada gniazda rozszerzeń. Do niej podłączane są różne inne karty, procesor oraz pamięci RAM i inne urządzenia). Płyty różnych producentów, posiadają różne rodzaje Biosu. Informacje jak wejść do Biosu są widoczne na ekranie, zaraz po uruchomieniu komputera. Zazwyczaj jest to klawisz F2 lub DELETE. Należy wciskać odpowiedni przycisk, do czasu pojawienia się siwego lub niebieskiego ekranu.

  Choć różne rodzaje Biosu mają inne nazwy opcji, które można zmieniać, to idea pozostaje taka sama. Trzeba ustawić opcję FIRST BOOT DEVICE, tak by komputer szukał w pierwszej kolejności systemu operacyjnego na płycie CD.

  W tym celu będąc w Biosie, poszukaj opcji, BOOT SEQUENCE lub BOOT, a może ADVANCED BIOS FEATURES (jak już wspominałem wcześniej, zależy to od rodzaju BIOS-u jaki posiada komputer, na którym instalujesz Windows XP).

  Gdy znajdziesz którąś z powyższych opcji, możesz je modyfikować. Powinieneś lub powinnaś widzieć opcję wyboru kolejności napędów. Ustaw FIRST BOOT DEVICE na CD/DVD, a jako SECOND BOOT DEVICE możesz ustawić dysk twardy.(nie ma to jednak dużego znaczenia w tym momencie) Po instalacji XP, wrócisz ponownie do Biosu i jako FIRST BOOT DEVICE ustawisz dysk twardy. Dzięki temu komputer będzie szybciej startował, wiedząc że Windows znajduje się na dysku. Jeżeli nadal nie wiesz do końca jak masz ustawić BIOS, żeby zainstalować system z płyty to zajrzyj do artykułu "Zmiana ustawień BIOSU". Jest to forma krótkiego ćwiczenia, które rozwieje wszelkie wątpliwości.

  Po odpowiednim ustawieniu Biosu należy zapisać ustawienia, wciśnij klawisz ESC i zapisz wybierając opcję Save & Exit Setup. Potwierdź chęć zapisu klawiszem Y.

  2. Instalacja Windows XP - uruchamianie instalatora Windows XP.

  Zapisałeś bądź zapisałaś ustawienia Biosu. Następnym krokiem jest włożenie płyty instalacyjnej Windows XP do napędu CD lub DVD komputera i podczas ponownego uruchomienia komputera zobaczysz napis.

  "Przyciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z płyty"
  Jeżeli napis się nie pojawił.

  To są dwa wyjścia:

  Albo źle ustawiłeś bądź ustawiłaś bootowanie w Biosie (patrz punkt pierwszy tego poradnika)

  Albo Twój komputer trochę inaczej reaguje na płytę instalacyjną. Spotkałem się z przypadkami, gdy napisu nie było, ale wystarczyło wduszanie jakiegoś przycisku np. Enter od momentu startu komputera, by instalator się odpalił. )
  Jeżeli widzisz napis.

  Zastosuj się do polecenia i przyciśnij jakiś klawisz np. Enter. Rozpoczyna się identyfikacja sprzętu, którą instalator przeprowadza automatycznie. Po zidentyfikowaniu sprzętu, do wyboru masz trzy opcje, a mianowicie: instalacja systemu, naprawa oraz zakończ. By rozpocząć instalację wciskasz klawisz Enter.  Następnym krokiem jest wciśnięcie klawisza F8 by zaakceptować umowę licencyjną i jeżeli masz już Windowsa na dysku, to wyświetli się opcja napraw, z której nie skorzystasz tym razem, ponieważ instalujemy system od nowa, aby przejść dalej należy wcisnąć klawisz ESC.  3. Instalacja Windows XP - tworzenie partycji i formatowanie.


  Na tym etapie czas przygotować miejsce na dysku, gdzie zostanie zainstalowany Windows XP. Trzeba utworzyć i sformatować partycje.

  (może nie wiesz jeszcze, czym jest partycja? Jeżeli masz dysk o pojemności np. 10Gb, to możesz podzielić go na części tzw. partycje np. dwie i określić ile z dostępnego miejsca ma zawierać pierwsza a ile druga np. partycja C może mieć 4 Gb , a D 6Gb)

  Jeżeli instalujesz Windows na nowym dysku, na którym nie masz jeszcze utworzonych partycji, lub chcesz zmienić już istniejące, to w tym miejscu możesz skorzystać z kreatora partycji. Wybór wielkości partycji zależy od Twojego dysku twardego oraz Twoich potrzeb. Standardowo jako partycję C, na której znajdować się będzie Windows wystarczy 20Gb (oczywiście na samą instalację wystarczy około 1,5 Gb, ale zakładam, że później będziesz instalował bądź instalowała programy na dysku C), resztę miejsca możesz wykorzystać na stworzenie kolejnych partycji, na których będziesz mógł lub mogła zapisywać istotne dane np. filmy , muzykę, zdjęcia, których nie chcesz stracić podczas późniejszej reinstalacji Windowsa.

  Problem z jedną partycją jest taki, że w przypadku, gdy musisz przeinstalować system na nowo, to tracisz całe dane z dysku, ale gdy masz co najmniej dwie partycje, to możesz na tej drugiej umieścić to, co chcesz zachować, a przy instalacji sformatować tylko partycję C.
  Jak utworzyć partycje?

  Jeżeli jest to nowy dysk to z pewnością zobaczysz napis Obszar niepodzielony na partycję (i rozmiar Twojego całego dysku). Właśnie z tego wolnego miejsca możesz stworzyć partycje. Zaznaczasz ten obszar i klikasz klawisz C by stworzyć partycję, następnie wpisujesz ile miejsca chcesz na nią przeznaczyć. Przy założeniu, że dysk C ma mieć 20Gb wpisujesz wartość 20000. Możesz od razu utworzyć kolejne partycje z pozostałego miejsca już teraz, w analogiczny sposób do tworzenia partycji C, lub zrobić to później już z poziomu Windowsa.

  W naszym przykładzie podzielimy dysk o wielkości 9986Mb na dwie partycje. Na obrazku widzisz obszar niepodzielony na partycje. Wciśnij klawisz C by wpisać rozmiar pierwszej partycji.  Wpisz rozmiar pierwszej partycji, w tym przypadku jest to 5000 i zatwierdź klawiszem Enter.  Została utworzona partycja o wielkości 5000Mb. Teraz strzałką w dół, zaznacz obszar niepodzielony na partycje i ponownie kliknij przycisk C  W tym przypadku, z pozostałej części dysku, utworzymy drugą partycję. Zatwierdź klawiszem Enter.  Partycje zostały utworzone, kolejnym krokiem jest sformatowanie partycji, na której będzie instalowany Windows. Drugą partycję w prosty i szybki sposób sformatujesz z poziomu Windowsa, po zakończonej instalacji. Zaznacz partycję, na której chcesz instalować Windows i kliknij klawisz Enter.  Zaznacz opcję Formatuj partycję stosując system plików NTFS (szybkie) i kliknij Enter. W tym momencie sprawa tworzenia partycji została zakończona.  4. Instalacja i konfiguracja systemu Windows XP.

  Jesteś w tym miejscu. Teraz możesz trochę odsapnąć, ponieważ większość rzeczy wykona się automatycznie. Po sformatowaniu partycji, instalator zacznie kopiować pliki na dysk, a następnie uruchomi ponownie komputer i będzie kontynuował instalację w systemie graficznym. Tu trochę sobie poczekasz, aż wszystkie pliki zostaną skopiowane i zainstalowane, a następnie instalator poprosi Cię o wybranie języka, w tym celu wybierasz Polski programisty i klikasz dalej.

  Następnym krokiem jest wpisanie swojego nazwiska lub jakieś nazwy. Pole organizacja może pozostać puste. Zaraz potem musisz wpisać kod licencyjny swojego Windowsa XP. Znajduje się na pudełku od płyty, albo na naklejce przyklejonej do komputera.

  Następnie nadajesz nazwę komputerowi i klikasz dalej. Konfigurację sieci możesz pominąć. Tuż przed pierwszym uruchomieniem komputera system Windows XP dokonuje ostatnich ustawień, dotyczących między innymi połączenia z Internetem, możesz pominąć ten krok teraz (kliknij pomiń) i skonfigurować to ustawienie z poziomu Windowsa. Następnie należy stworzyć, co najmniej jedno konto użytkownika, wpisz swoją nazwę i przejdź do dalszego etapu instalacji. W tym momencie, instalacja Windowsa XP została zakończona.  Ostatnio edytowane przez rulo ; 27-01-2012 o 15:27

Podobne wątki

 1. Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 01-01-2011, 22:57
 2. Instalacja Windows 7 zawiesza się
  By dawidolo123 in forum Microsoft Windows 7
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 22-12-2010, 12:44
 3. Instalacja sytemu Windows XP z poziomu innego systemu
  By =YoGi000= in forum Microsoft Windows 2000/XP
  Odpowiedzi: 10
  Ostatni post / autor: 23-09-2010, 18:30
 4. Problem z instalacją windows vista i 7
  By AEB94 in forum Microsoft Windows 7
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 27-09-2009, 22:24

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233